KAMUOYU AÇIKLAMASI 2018 DÖNEMİ MISIR ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

2018 yılı mısır üretiminin geçen yıla göre % 3,4 azalışla 5,7 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Kuruluşumuzca mısır piyasaları yakından izlenmekte ve piyasaların seyrine göre uygulamaya konulacak politikalar şekillendirilmektedir. Kuruluşumuzca 3 Ekim 2018 itibariyle üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlamak amacıyla emanet alımlara başlanmış olup bugüne kadar 5 bin ton mısır teslim alınmıştır. TMO mısır alım fiyatı 15 Ekim 2018 itibarıyla 950 TL/ton olarak belirlenmiştir.

KAMUOYU AÇIKLAMASI
2018 DÖNEMİ MISIR ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI


2018 yılı mısır üretiminin geçen yıla göre % 3,4 azalışla 5,7 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Kuruluşumuzca mısır piyasaları yakından izlenmekte ve piyasaların seyrine göre uygulamaya konulacak politikalar şekillendirilmektedir.

Kuruluşumuzca 3 Ekim 2018 itibariyle üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlamak amacıyla emanet alımlara başlanmış olup bugüne kadar 5 bin ton mısır teslim alınmıştır.

TMO mısır alım fiyatı 15 Ekim 2018 itibarıyla 950 TL/ton olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 214 işyerimizde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda mısır alım faaliyeti gösterilecektir.

Üreticilerimizin ürünlerini protokol imzalanan lisanslı depolara bırakmaları menfaatlerine olacaktır.

Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde;%2 stopaj, %2 SGK primi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

Bu yıl TMO tarafından mısır alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

 1. TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara mısır bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.
 2. Mısırını TMO işyerlerine emanete bırakan üreticiler; 25 Ekim 2018 tarihine kadar depo kira ücreti vermeden mısırını geri çekilebilecek, açıklanan fiyatla TMO'ya satabilecek veya emanette bırakabilecektir.
 3. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler ürünlerini elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satabileceklerdir.
 4. Ürün bedeli ödemeleri, mısırın TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.
 5. Sözleşme imzalanan lisanslı depolara mısır teslim eden üreticilerin mısırını TMO'ya satmaları halinde ödemeler peşin olarak yapılacaktır.
 6. Tüccar ve şirketlerden (ÇKS Belgesi olmayanlardan) 31 Aralık 2018 tarihine kadar emanet alım yapılacaktır. Tüccar ve şirketler talepleri hâlinde TMO depolarında bulunan emanet mısırlarını 1 Ocak - 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında TMO'ya satabileceklerdir.
 7. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.
 8. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.
 9. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.
 10. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO'dan   % 30avans alabilecektir.
 11. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan mısır için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.
 12. TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO'ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25'i TMO tarafından karşılanacaktı

2017 yılında ton başına 760 TL olarak açıklanan mısır fiyatı 2018 yılında ton başına 950 TL olarak belirlenmiştir.

Mısır için belirlenmiş olan 950 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 55 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.005 TL/Tona kadar yükselmektedir.

TMO'ya mısır teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.
 

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ

 

Kaynak:http://www.tmo.gov.tr/Main.aspx?ID=12110

 
Devamı

Diğer Haberler

Close